Нострификация

Уважаемые студенты!

Напоминаем Вам о необходимости предоставить в деканат факультета подготовки иностранных граждан (Кристине) информацию о прохождении процедуры нострификации — признания документов об образовании в Украине (сертификат или справка о подаче документов для прохождения нострификации).

Напоминаем, что без предоставления соответствующих документов, студенты не будут допущены к экзаменационной сессии.

Деканат факультета подготовки иностранных граждан

Dear students!

We remind you of the need to provide the dean of the faculty for the preparation of foreign citizens (Kristine) with information on undergoing the nostrification procedure — recognition of education certificates in Ukraine (certificate or certificate of application for nostrification).

We remind you that without the provision of relevant documents, students will not be admitted to the examination session.

Dean’s office of foreign citizens training